Juice Beverage Plastic Bottle Drinks Pet Blowing Machine For 200-2000ML Bottle
Taizhou Huyang Reliable Machinery Co.,Ltd
Contact Now
Brand Name : Reliable
Model Number : RM-4000
Certification : CE ISO SGS
Place of Origin : Jiangsu, China (Mainland)
MOQ : 1 Set/Sets
Payment Terms : L/C, T/T
Supply Ability : 15 Set/Sets per Month Automatic Used PET Bottle Stretch Blowing Molding Machine
Delivery Time : 35-45 working days
Packaging Details : The normal packing is wooden box
Blow Moulding Type : Stretch Blow Moulding
Voltage : 380V/3PH/50HZ
Power(W) : 68KW
Weight : 4600KG
Capacity : 2000BPH/500ml bottle
Control : PLC+Touch Screen
Contact Now
Technology datas of PET Bottle Blowing Moulding Machine
Type
RM-2000 Plastic Bottle Making Machine
Output
According to bottle type
2000PCS/H
Product specification
Bottle diameter
20mm-100mm
Bottle height
50mm-350mm
Bottle mouth diameter
15mm-38mm
Mold
Cavities
4cavities
Mold thickness
200mm
Mold effective area
500*500mm
Main power
Power
380v 3Phase /220v 3Phase 50/60HZ
Install power/actual power
49kw/10kw
Air source
Low pressure air compressor
1.2m3/min 1.0MPa
High pressure air compressor
2.0m3/min 3.0MPa
Cold dry machine
2.0m3/min 3.0MPa 1set
cooling water
Cooling water quantity
15L/min
Main machine size
Length width height/weight
2308*2058*1920mm/3600kg
Feed embryo machine size
Length width height/weight
2000*950*2480mm/250kg